Home
Bookmark us now!

  
On The Road
  Archived Webcasts
  OTR Photo Gallery
Scores/Schedules
  General School Info   Recent Scores
  Upcoming Schedules   Report a Score
Cool Features
  Power Rankings
  Top Athletes
  Preferred Services

  Winter Sports
  Basketball
  Wrestling

  Fall Sports
  Football
  Soccer
  Volleyball
  X-Country

  Spring Sports
  Baseball
  Softball
  Track & Field
  Golf
  Tennis

  General Info
  Friends of IdahoSports
  Advertise With Us!
  Submit Info
  Sports Links




 

                  IDHSAA Cross Country Championship - 10/29/2005
                              State XC Championship
                             Eagle Island State Park
                               Last Completed Event

Girls 5k Run CC 3A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Cydney Jacobsen           10 Bear Lake HS            6:10.5   19:11.03    1
  2 Amanda Palmer             10 Weiser HS               6:18.4   19:35.45    2
  3 Whitney Payment           11 Priest River HS         6:21.7   19:45.82
  4 Erika James               10 Bear Lake HS            6:26.3   20:00.15    3
  5 Kwani Hale                10 Snake River HS          6:26.5   20:00.57    4
  6 Katie Eborn               12 Bear Lake HS            6:34.9   20:26.68    5
  7 Payge Jacobsen             9 Bear Lake HS            6:36.6   20:31.99    6
  8 Jessi Timothy              9 Bear Lake HS            6:37.9   20:36.05    7
  9 Erin Heffron              12 Teton HS                6:40.8   20:45.16    8
 10 Melody Braden             10 Bonners Ferry HS        6:41.8   20:48.36    9
 11 Casey Hampton             11 Bonners Ferry HS        6:43.4   20:53.16   10
 12 Jenni Vanhoozer           11 Buhl HS                 6:44.4   20:56.38   11
 13 Sheralyn Davidson         11 Bear Lake HS            6:47.2   21:04.84   12
 14 Samantha Roberts          11 Middleton HS            6:49.3   21:11.41   13
 15 Tamara Chapman            10 South Fremont HS        6:50.1   21:14.01   14
 16 Belen Vega                10 Homedale HS             6:51.7   21:19.06
 17 Becca Wiggens             10 Weiser HS               6:51.9   21:19.47   15
 18 Lynzi Coronado            10 Shelley HS              6:52.0   21:19.96   16
 19 Kandace Hansen            10 Snake River HS          6:52.1   21:20.36   17
 20 Tanyss Crapo               9 South Fremont HS        6:53.6   21:24.89   18
 21 Chelsea Cazier            11 TimberLake HS           6:55.4   21:30.61
 22 April Jaynes              11 Buhl HS                 7:00.2   21:45.34   19
 23 Layna Oyervides           12 Weiser HS               7:00.9   21:47.63   20
 24 Ryki Arnell               11 Bear Lake HS            7:01.4   21:48.99   21
 25 Kelly Kincella            12 TimberLake HS           7:03.5   21:55.56
 26 Jessie Ward               12 Priest River HS         7:03.7   21:56.30
 27 Ashley McCarver           12 Kellogg HS              7:05.9   22:03.13   22
 28 Angela Wiggens            12 Weiser HS               7:06.3   22:04.28   23
 29 Skye Burch                11 Declo HS                7:06.4   22:04.57   24
 30 Heidi Goedhart            12 Declo HS                7:06.5   22:04.97   25
 31 Stephanie Kidman          12 Shelley HS              7:08.7   22:11.73   26
 32 Angelina Juarez           11 Weiser HS               7:11.6   22:20.90   27
 33 Sarah Grigg               12 Kellogg HS              7:11.9   22:21.63   28
 34 Ciarra Barreras           12 Salmon HS               7:12.6   22:23.91
 35 Brynn Huntsman            10 Shelley HS              7:12.8   22:24.56   29
 36 Desiree Hepworth           9 Buhl HS                 7:13.0   22:25.19   30
 37 Heather Ripplinger         9 Teton HS                7:13.2   22:25.76   31
 38 Kelli Dronen              12 Teton HS                7:15.0   22:31.33   32
 39 Kelsey Toy                12 McCall Donnelly HS      7:19.4   22:45.14
 40 Kaitlyn Gerard             9 Kimberly HS             7:20.1   22:47.23
 41 Lara Nelson                9 Gooding HS              7:22.1   22:53.57
 42 Jordan Zeller             11 Weiser HS               7:22.3   22:53.95   33
 43 Chelsie Hirschi           10 South Fremont HS        7:22.4   22:54.41   34
 44 Heidi Haas                11 Payette HS              7:22.7   22:55.14
 45 Julie Orme                12 Sugar Salem             7:23.0   22:56.08
 46 Ashley Morman             12 Bonners Ferry HS        7:24.1   22:59.76   35
 47 Annie McKeeth             10 Middleton HS            7:24.6   23:01.32   36
 48 Megan Breeding             9 Kimberly HS             7:26.0   23:05.42
 49 Sarah Drake               12 Teton HS                7:26.3   23:06.47   37
 50 Sierra Wray               10 Snake River HS          7:28.7   23:13.81   38
 51 Jakelynn Lotspeich         9 Middleton HS            7:30.2   23:18.47   39
 52 Christina Michaels        12 Weiser HS               7:32.0   23:24.27   40
 53 Rayanne McLeish           10 Bonners Ferry HS        7:34.0   23:30.35   41
 54 Katie Twiggs              12 Snake River HS          7:34.6   23:32.31   42
 55 Micki Albertson           11 Shelley HS              7:35.7   23:35.64   43
 56 Samantha Pickering        12 Kellogg HS              7:35.9   23:36.19   44
 57 Taylor Casey               9 Teton HS                7:36.1   23:36.92   45
 58 Heather Dayley            12 Declo HS                7:36.3   23:37.49   46
 59 Camille Robertson         10 Bonners Ferry HS        7:38.1   23:43.15   47
 60 Hillary Jackson            9 Salmon HS               7:38.4   23:44.05
 61 Brittney Davis            10 Shelley HS              7:38.6   23:44.56   48
 62 Carley White              10 Middleton HS            7:38.9   23:45.50   49
 63 Naomi Anderson            11 Shelley HS              7:41.4   23:53.40   50
 64 Leanna Knight             11 Teton HS                7:44.8   24:03.97   51
 65 Elicia Dooley             11 Shelley HS              7:45.8   24:07.06   52
 66 Megan Garner              12 Kellogg HS              7:51.5   24:24.84   53
 67 Brittany Harris            9 Kellogg HS              7:52.0   24:26.35   54
 68 Melissa Heward            11 Declo HS                7:52.7   24:28.50   55
 69 Emily Turner              12 Snake River HS          7:54.4   24:33.76   56
 70 Sibel Briggs              12 Kellogg HS              8:01.5   24:55.76   57
 71 Janaya Patzer             12 Bonners Ferry HS        8:02.1   24:57.82   58
 72 Tess Burk                 10 Middleton HS            8:02.3   24:58.17   59
 73 Pavla Fajstavrova         12 Bonners Ferry HS        8:06.9   25:12.45   60
 74 Jenna Hutchinson           9 Buhl HS                 8:10.6   25:24.01   61
 75 Amber Alves               11 Buhl HS                 8:11.3   25:26.19   62
 76 Memorie Allen             12 Teton HS                8:19.4   25:51.51   63
 77 Amber Heward              10 Declo HS                8:23.3   26:03.67   64
 78 Emily Jones               11 Snake River HS          8:24.9   26:08.53   65
 79 Eliza Christensen         10 Declo HS                8:25.7   26:11.11   66
 80 Krinn Kimber              12 Declo HS                8:29.9   26:24.00   67
 81 Lynnsey Garner            11 Middleton HS            8:33.4   26:34.80   68
 82 Karina Jenks              11 Snake River HS          8:42.8   27:04.20   69
 83 Alyssa Lemmon              9 South Fremont HS        8:48.5   27:21.99   70
 84 Brianna Nelson            10 Middleton HS            8:57.9   27:51.08   71
 85 Jennifer Seare            11 South Fremont HS        9:13.4   28:39.11   72
 86 Ashley Rosen              11 Buhl HS                 9:14.8   28:43.47   73
 87 Megan Hill                11 South Fremont HS        9:15.1   28:44.34   74
 88 Melissa Flores            12 Kellogg HS              9:22.1   29:06.34   75
 89 Karen Jones               11 South Fremont HS        9:39.1   29:59.19   76

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Bear Lake HS                 22    1    3    5    6    7   12   21
      Total Time:  1:40:45.90
         Average:    20:09.18
   2 Weiser HS                    87    2   15   20   23   27   33   40
      Total Time:  1:47:07.73
         Average:    21:25.55
   3 Bonners Ferry HS            142    9   10   35   41   47   58   60
      Total Time:  1:51:54.78
         Average:    22:22.96
   4 Teton HS                    153    8   31   32   37   45   51   63
      Total Time:  1:52:25.64
         Average:    22:29.13
   5 Snake River HS              157    4   17   38   42   56   65   69
      Total Time:  1:52:40.81
         Average:    22:32.17
   6 Shelley HS                  162   16   26   29   43   48   50   52
      Total Time:  1:53:16.45
         Average:    22:39.29
   7 Buhl HS                     183   11   19   30   61   62   73
      Total Time:  1:55:57.11
         Average:    23:11.43
   8 Middleton HS                196   13   36   39   49   59   68   71
      Total Time:  1:56:14.87
         Average:    23:14.98
   9 Kellogg HS                  201   22   28   44   53   54   57   75
      Total Time:  1:56:52.14
         Average:    23:22.43
  10 South Fremont HS            208   14   18   34   70   72   74   76
      Total Time:  2:01:34.41
         Average:    24:18.89
  11 Declo HS                    214   24   25   46   55   64   66   67
      Total Time:  1:58:19.20
         Average:    23:39.84


Boys 5k Run CC 3A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Frank Lagrimanta          11 TimberLake HS           5:18.2   16:28.54    1
  2 Ian Faurot                12 McCall Donnelly HS      5:21.5   16:38.84    2
  3 Tyler Pickens             12 Gooding HS              5:25.2   16:50.38    3
  4 Jake Timothy              11 Bear Lake HS            5:28.2   16:59.47    4
  5 Ryan Golding              10 Bear Lake HS            5:28.6   17:00.65    5
  6 Tanner Saxton             10 Bear Lake HS            5:30.4   17:06.24    6
  7 Kyler Dean                11 Gooding HS              5:32.0   17:11.42    7
  8 Tyler Zwiers              12 TimberLake HS           5:32.7   17:13.56    8
  9 Dory Alleman               9 Bear Lake HS            5:34.3   17:18.37    9
 10 John Ashcraft             10 South Fremont HS        5:39.9   17:35.94   10
 11 Mat Coryell               12 Middleton HS            5:40.9   17:38.85   11
 12 Justin Rogers             11 Gooding HS              5:41.8   17:41.72   12
 13 Cody Marshall             12 Snake River HS          5:42.3   17:43.46   13
 14 Jordan Crane               9 Bear Lake HS            5:43.0   17:45.48   14
 15 Andy Yung                  9 Kimberly HS             5:45.0   17:51.71   15
 16 Ray Sayers                11 Bonners Ferry HS        5:46.9   17:57.76   16
 17 Jesse Cooke               11 Teton HS                5:47.4   17:59.34   17
 18 Andrew Lamm               12 Bear Lake HS            5:47.8   18:00.40   18
 19 Chris Dallenbach          11 TimberLake HS           5:48.1   18:01.38   19
 20 Matt Jones                10 Declo HS                5:48.7   18:03.24
 21 Daniel Wilkinson          10 Middleton HS            5:49.3   18:04.98   20
 22 Andy Harper               11 Snake River HS          5:50.1   18:07.70   21
 23 Tommy Chocker             12 Kimberly HS             5:50.8   18:09.67   22
 24 Taylor Fuelling           12 TimberLake HS           5:51.2   18:11.01   23
 25 Justin Freeman            12 Middleton HS            5:53.2   18:17.18   24
 26 Nate McHan                11 Gooding HS              5:56.0   18:25.78   25
 27 Greg Rouse                10 TimberLake HS           5:56.4   18:27.23   26
 28 Alex Crystal              10 Kimberly HS             5:57.2   18:29.63   27
 29 Stephen Thurston          10 Sugar Salem             5:57.6   18:30.88
 30 Andy Olmstead             11 Kimberly HS             5:58.4   18:33.30   28
 31 James Knight               9 Teton HS                5:58.7   18:34.38   29
 32 Michael Turpin            11 Snake River HS          6:00.3   18:39.27   30
 33 Cody Stutzman             12 Buhl HS                 6:01.3   18:42.31
 34 Jared Williams            10 Snake River HS          6:01.4   18:42.64   31
 35 Chris Stewart             11 Snake River HS          6:01.5   18:42.91   32
 36 Post Tyrell               11 Middleton HS            6:04.0   18:50.75   33
 37 Juan Rodriguez            12 Snake River HS          6:04.6   18:52.66   34
 38 Jeff Porter               12 South Fremont HS        6:06.3   18:57.91   35
 39 Bryce Richman             12 Kimberly HS             6:08.5   19:04.78   36
 40 Chase Hirschi              9 South Fremont HS        6:09.5   19:07.96   37
 41 Ben Marsden               12 Shelley HS              6:09.9   19:09.09   38
 42 Alan Pugmire              12 Bear Lake HS            6:10.1   19:09.73   39
 43 Shane Dooley              11 Shelley HS              6:10.3   19:10.43   40
 44 Andrew Frazee             11 Teton HS                6:10.6   19:11.22   41
 45 Tyson Cox                 10 Shelley HS              6:10.7   19:11.67   42
 46 Ryan Ewing                 9 Priest River HS         6:10.9   19:12.36
 47 Tim Redick                10 Priest River HS         6:11.1   19:12.70
 48 Austin Searle             12 Shelley HS              6:11.7   19:14.65   43
 49 Derek Stark               11 Shelley HS              6:12.2   19:16.10   44
 50 Derek Andrews             10 Shelley HS              6:12.3   19:16.42   45
 51 Ben Allen                  9 Teton HS                6:12.7   19:17.83   46
 52 Josh Wise                  9 Teton HS                6:12.9   19:18.33   47
 53 Zack Waynetska             9 Payette HS              6:13.7   19:20.95   48
 54 Colton Knopp               9 Gooding HS              6:14.6   19:23.57   49
 55 Tyler Gibson               9 Homedale HS             6:15.3   19:25.87
 56 Zac Hansen                10 Snake River HS          6:15.4   19:26.34   50
 57 Wyatt Fields              12 Bonners Ferry HS        6:15.6   19:26.82   51
 58 Skyler Hills              11 Kimberly HS             6:17.1   19:31.32   52
 59 Wesley Porter              9 McCall Donnelly HS      6:17.3   19:32.06   53
 60 Johnny Patterson          11 Gooding HS              6:17.5   19:32.75   54
 61 Scott Thatcher            11 Homedale HS             6:18.4   19:35.52
 62 Nic Houser                11 Kimberly HS             6:19.0   19:37.39   55
 63 Dennis McLeish            11 Bonners Ferry HS        6:20.0   19:40.42   56
 64 Dustin Crumb              10 McCall Donnelly HS      6:20.4   19:41.60   57
 65 Ross Koyle                10 Gooding HS              6:20.9   19:43.40   58
 66 Burke Kunz                12 Teton HS                6:21.8   19:46.00   59
 67 Cody Costner              12 Payette HS              6:22.5   19:48.37   60
 68 Jared Willmore            10 South Fremont HS        6:27.0   20:02.20   61
 69 Brennan Tymrak            11 Bonners Ferry HS        6:27.8   20:04.86   62
 70 Mark Chrisman             10 Bonners Ferry HS        6:29.5   20:10.13   63
 71 Nick Berger               10 TimberLake HS           6:29.9   20:11.32   64
 72 Andrew Foster             11 Middleton HS            6:30.9   20:14.39   65
 73 Paden Carlson             11 South Fremont HS        6:33.2   20:21.57   66
 74 Jeremy Sage               11 Payette HS              6:33.9   20:23.68   67
 75 Sean Merrill              10 Teton HS                6:34.1   20:24.38   68
 76 Hank Garrison             11 Weiser HS               6:35.0   20:26.99
 77 Tyler Squibb              11 Middleton HS            6:36.3   20:31.23   69
 78 Wyatt Lighter             10 Kellogg HS              6:36.7   20:32.30
 79 TJ Osburn                 11 Shelley HS              6:39.6   20:41.48   70
 80 Nick Morrison             11 Payette HS              6:43.1   20:52.12   71
 81 Evan Peugh                10 McCall Donnelly HS      6:43.3   20:52.88   72
 82 Sam Davis                 11 McCall Donnelly HS      6:44.3   20:55.99   73
 83 Anthony Moreland           9 TimberLake HS           6:46.6   21:03.04   74
 84 Ian McMahan               12 McCall Donnelly HS      6:47.3   21:05.32   75
 85 Jeff Garner               10 Middleton HS            6:47.5   21:05.91   76
 86 Jason Hurst               11 Bonners Ferry HS        6:47.8   21:06.83   77
 87 Jared Freeman             11 South Fremont HS        6:49.4   21:11.70   78
 88 Matt Bryant               11 McCall Donnelly HS      6:55.6   21:31.11   79
 89 Camron Hammond            12 South Fremont HS        7:00.5   21:46.25   80
 90 Garrett Brumet            12 Payette HS              7:23.6   22:57.93   81
 91 Mike Hurd                 12 Payette HS              7:33.7   23:29.58   82
 92 Sean Armour               11 Payette HS              7:47.4   24:12.14   83
 93 Alec Grow                  9 Bonners Ferry HS        8:54.5   27:40.43   84

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Bear Lake HS                 38    4    5    6    9   14   18   39
      Total Time:  1:26:10.21
         Average:    17:14.05
   2 TimberLake HS                77    1    8   19   23   26   64   74
      Total Time:  1:28:21.72
         Average:    17:40.35
   3 Gooding HS                   96    3    7   12   25   49   54   58
      Total Time:  1:29:32.87
         Average:    17:54.58
   4 Snake River HS              127   13   21   30   31   32   34   50
      Total Time:  1:31:55.98
         Average:    18:23.20
   5 Kimberly HS                 128   15   22   27   28   36   52   55
      Total Time:  1:32:09.09
         Average:    18:25.82
   6 Middleton HS                153   11   20   24   33   65   69   76
      Total Time:  1:33:06.15
         Average:    18:37.23
   7 Teton HS                    180   17   29   41   46   47   59   68
      Total Time:  1:34:21.10
         Average:    18:52.22
   8 Shelley HS                  207   38   40   42   43   44   45   70
      Total Time:  1:36:01.94
         Average:    19:12.39
   9 South Fremont HS            209   10   35   37   61   66   78   80
      Total Time:  1:36:05.58
         Average:    19:13.12
  10 Bonners Ferry HS            248   16   51   56   62   63   77   84
      Total Time:  1:37:19.99
         Average:    19:28.00
  11 McCall Donnelly HS          257    2   53   57   72   73   75   79
      Total Time:  1:37:41.37
         Average:    19:32.28
  12 Payette HS                  327   48   60   67   71   81   82   83
      Total Time:  1:43:23.05
         Average:    20:40.61

 



This information is copyrighted to the IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the express, written consent of IdahoSports.com.
Copyright 1997 - 2005 IdahoSports.com Privacy Policy